DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 16.02.2024 08:11:12 

TERANEV Opava - Obojživelníci

Phrynohyas resinifictrix-Ros. včelí

Phrynohyas resinifictrix - Rosnička včelí(harlekýn)
 
 
Třída: Amphibia (Obojživelníci)
Řád: Anura (žáby)
Podřád: Neobatrachia
Čeleď: Hylidae (rosničkovití)
Podčeleď: Hylinae (žabicovití)
Rod: Phrynohyas
Druh: Phrynohyas resinifictrix


Výskyt: Jižní Amerika: Venezuela, Surinam, Brazílie, Francouzská Guyana
Velikost: 8 - 11cm
 
 
Tato hnědě – bílá žabka pochází z deštných pralesů Amazonie, dorůstá až do velikosti 11cm a dožívá se až 25let.Jedná se žabky aktivní v noci.
Pohlaví lze rozlišit až v dospělosti která nastává mezi 18 a 24 měsícem života. Samečci bývají menší a mají na krku umístěny zvukové rezonátory.
 
Terárium pořizujeme asi 50x40x70 orientace na výšku. Terárium bohatě osadíme rostlinami a na dno dáme drobný říční štěrk, dále do terária umístíme nádržku z vodou hloubky asi 6cm. Do terária je také vhodné udělat zadní stěnu s plošinkami a umístit hodně větví, žabky velice rády šplhají.
Teplotu udržujeme mezi 20-25°C, vlhkost vyšší, v období dešťů rosíme i 3x denně. Žabky jsou noční tvorové proto pokud máme terárium ve světlé místnosti nemusíme vůbec přisvětlovat.
Rosničky krmíme klasickým krmným hmyzem vzhledem k velikosti žab, přijímají i větší kusy – dospělé cvrčky, zophobasy i sarančata. Krmíme asi 3-4x týdně, mláďata denně.
 
Rosničky se nezimují ani se jim nijak na zimu nesnižuje aktivita.
 
Pro úspěšné rozmnožování je důležité napodobit období sucha a dešťů.V období sucha rosíme jen 3x týdně , v období dešťů i několikrát denně. Asi po 3 dnech rosení rosničky přemístíme do terária , ve kterém je umístěna větev a celé dno je zalité vodou hlubokou asi 10 cm. Po setmění se samec začne ozývat a krátce na to sestoupí do vody.Samice , která se chce pářit ho následuje. Samec ji uchopí předníma nohama za hlavou a poté spolu plavou.Samec jen občas slabě “zakváká“.Až k ránu začne samice vypouštět shluky asi 50 vajíček a samec je vzápětí oplodní.Toto trvá i několik hodin. Vajíčka přendáme do nádrže s asi 20cm vysokou vodou,ve které jsou umístěny vzduchové kameny a vodní filtr.Oplozená vajíčka jsou kulatá a velká asi 2 mm.Od jedné samičky jich může být až 1500.
 
Dobrá vajíčka jsou hladce kulatá a na půl černo - bílá. Okolo nich je slabý průhledný rosolovitý obal. Černá barva se postupně roztáhne po celé ploše a zesvětlá. Na vajíčku se po té objeví tmavě černá půlící čárka, což je zárodek. Již po 24 hodinách jsou již dobře rozeznatelní 4 - 6mm pulečci. Asi po dalších 10 hodinách se začnou kulit z rosolovitých schránek a padají na dno.
Další 2 dny stále leží na dně, nebo jsou zachyceny za rostliny a začínají se rozplavávat. Po tuto dobu mají keříčkovité žábry a nepřijímají potravu. Po tom, co jim žábry zaniknou mají už klasický tvar pulce a začínají přijímat potravu. Ze začátku je krmíme rozdrceným akvarijním krmivem.
 
Pulci nejsou kanybalistyčtí a tak je můžeme chovat ve skupinkách v akváriích s filtry. Po 23 - 25 dnech od vykulení z vajíček se začínají objevovat u pulců, kteří už měří okolo 4 cm, zadní nohy. Ze začátku jsou bílé a slabé, ale postupně sílí a vybarvují se na nich černé fleky, z niž se vytvoří pruhy. Po dalších 7 - 9 dnech se u prvních pulců objeví i přední nohy. V tuto dobu již přestávají přijímat potravu a vylézají z vody. První 2 - 3 dny stále nepřijímají žádnou potravu a žijí ze svého ocásku, který se postupně zkracuje, dokud se úplně neztratí.
 
Teprve po strávení ocásku začínají lovit drobný hmyz. Nejraději chytají létavý hmyz, a proto je nejlepší krmit je létavými muškami, nebo komáry. Nepohrdnou však ani malými cvrčky, létavý mi mšicemi, nebo smýkaným hmyzem. Mladé žabky jsou ze začátku pouze světle šedé s bílými nohy a trochu černými prsty. Na světle mají trochu fialový lesk.
Do černo - bílé se mladé rosničky zbarví asi týden po metamorfóze. Malé rosničky jsou náchylné na různé nemoci, a proto je nejvhodnější chovat je po malých skupinách ve vzdušných a hlavně čistých teráriích se zářivkou a miskou s nízkou hladinou vody ( asi 0.5 - 1cm ). Jako podklad je nejlepší molitan, který se dobře propírá.
 
Mladé rosničky jsou poměrně dost drobné, a proto je musíme také často rosit, aby nepřisychaly k podkladu na kterém odpočívají. Pokud totiž přischnou, může se stát, že si při prudkém skočení vykloubí zadní nožičky.